Pinnase geosünteetiline stabiilsuskaitse – Neoloy geokärjed ja geovõrgud
Hollandi, USA ja India juhtivad teadlased on läbi viinud välikatseid teepõhjade geosünteetiliseks tugevdamiseks.
Katseandmed, mis põhinevad Neoloy Tough Cell`i geokärje deformatsiooni-, jäikus- ja tugevdusteguritel, näitavad Neoloy geokärje kohta järjekindlalt paremaid tulemusi võrreldes geovõrkudega, lisaks võimalusele kasutada geokärje täitematerjalina mitteklassifitseeritud materjale. Hübriidlahendused, kus põhjakihis kasutatakse geovõrku ja aluskihis Neoloy geokärge, on samuti osutunud väga tõhusaks.
Loe edasiPinnase geosünteetiline stabiilsuskaitse – Neoloy geokärjed ja geovõrgud
Teede tugevdamise välikatse, KIWA Instituut, NL (Madalmaad), Van Gurp ja Westera (2008)
NPA geokärg-katendi paksuse vähendamise tegur ületas 7 enamkasutatud geovõrguga läbiviidud teepõhja jäikuse ja deformatsiooni kontrollitud välikatses geovõrkude katseväärtusi 30–40%.
Sellel kontrollitud välikatsel, mille viis 2008. aastal läbi Madalmaade juhtiv teede-uuringute ja standardite instituut KIWA (endine KOAC-NPC), võrreldi erinevate geovõrkude tugevdustegurit katendikonstruktsioonide ja ballastikihtide aluskihtides. NPA Geocells`i geokärjed olid 7 juhtiva geovõrgutootja geovõrkude seas ainsad geokärjed ja ainus katsetatud toode, mis võimaldas teepõhja täidisena kasutada kehvema kvaliteediga täitematerjale. Tulemused näitasid, et NPA Geocell`i geokärjel oli kõigist katsetatud toodetest kõrgeim teepõhja paksuse vähendamise tegur (0,72) ja see ületas oluliselt geovõrkude väärtusi.
Väljakutse – tugevdustoodete võrdlemine
CROW väljaanne nr 157 “Õhukese asfaltkattega teed” rõhutab vastavusprojektide tulemuste võrdlemise tähtsust eluea pikendamise teguri (LVF, Life Extension Factor), teepõhja paksuse vähendamise teguri (FRF, Road base Thickness Reduction Factor) ja sarnaste muutujate mõõtmisel. Enamik uuringutest ei olnud aga piisava ulatusega, et nende andmete põhjal oleks võimalik võrrelda erinevate toodete toimivust ja omadusi.
Teekonstruktsioonide kruusa aluskihtide kandevõime parandamine geokärje kasutamise korral
Võrdlevad katsed näitasid, et Neoloy® geokärg võib kihimoodulit parandada kuni 10 protsenti. Meyeri ja Emerslebeni uuringutes hinnati geokärgede tugevdusmehhanismide toimimist ja kirjeldati pinnase-kärje komposiitstruktuuri poolt võimendatud geotehnilisi jõude.
Täismahus välikatsete tulemused kinnitasid kasti koormuskatsete tulemusi. Neoloy Geocells`i geokärg suurendas kandevõimet 5 x, vähendas diferentsiaalset vajumist kuni 80% ja vertikaalpingeid rohkem kui 40% võrra; lisaks oli 40 cm Neoloy Geocell`i geokärjega tugevdatud aluskihi jõudlus võrdne 70 cm kvaliteetsest täitematerjalist armeerimata kihiga.
Loe edasiTeekonstruktsioonide kruusa aluskihtide kandevõime parandamine geokärje kasutamise korral
Katsekastis katsetati erinevatest materjalidest erineva kõrguse ja läbimõõduga Neoloy geokärgi. Katsetulemused näitavad, et üksainus kiht suurendab pinnase kandevõimet ja vähendab pehmele aluspinnale avalduvat vertikaalkoormust.
Uuring hõlmas laboratoorset kastikatset ja asfaltkatendite katsetamist välitingimustes
(maantee K-23).
Tulemused näitavad, et Neoloy vähendas vertikaalkoormust 30- võrra, vähendas asfaldihooldust vajavat läbipainet 15- võrra ja tagasiarvutatud kihimoodul suurenes 10- võrra.
Geokärjed koosnevad üksikutest kärgedest, mis on omavahel ühendatud ja moodustavad kärgstruktuuri. Ehitusplatsil tõmmatakse kokkuvolditud geokärjed lahti ja täidetakse pinnasega. Kärjeseinad hoiavad täitematerjali kärje sees, tagades pinnase täieliku stabiilsuse. Vertikaalkoormus põhjustab rõngaspinge tekkimist kärjeseintes ja maa vastujõu avaldumist külgnevates kärgedes, mis suurendab pinnase jäikust ja koormus-deformatsioonijõudude vastasmõju. Viidi läbi 1g mudelikatsed mõõtkavas 1:1, et hinnata geokärje kihi mõju pinnase vastasmõjule koormus-deformatsioonijõududele. Erinevatest materjalidest, erineva kõrguse ja erineva kärje läbimõõduga geokärgi katsetati katsekastis, mille sisemõõtmed olid järgmised: pikkus 2 m, kõrgus 2 m ja laius 2 m. Pehme aluspinna materjali simuleerimiseks kasutati kunstlikku segapinnast “Glyben”. Katsetulemused näitavad, et geokärje kiht suurendab pinnase kandevõimet ja vähendab pehme aluspõhja vertikaalkoormust. Nende tulemuste kontrollimiseks viidi läbi katsed erinevate asfaltkatendiga teekonstruktsioonidel, nii geokärjega tugevdatud kui ka tugevdamata katsealadel. Sõidukite ülesõidukatsetel kasutatud langeva raskuse deflektomeetri mõõtetulemused näitavad, et pinged geokärje kihi all vähenesid umbes 30 protsenti, asfaltkatendi läbipainded umbes 15 protsenti ja tagasiarvutatud kihimoodul suurenes umbes 10 protsenti võrreldes tugevdamata katendiosaga.
Geokärgede kasutamine pehmele pinnasele rajatud teekonstruktsioonides: Vertikaalkoormuse ja langeva raskuse deflektomeetri mõõtetulemused.
Suuremahulised katsed näitasid, et Neoloy® geokärjed suurendavad tee kandevõimet ja vähendavad pehmele pinnasele avalduvat vertikaalkoormust. Neoloy geokärjed muudavad kihi jäigemaks, selline kiht jaotab koormuse laiemale alale, vähendades põhjakihi koormust. Suurenenud pinnasemoodul võimaldab säästa ~30% asfaldikihti ja oluliselt vähendada teekatte kogupaksust.
Loe edasiGeokärgede kasutamine pehmele pinnasele rajatud teekonstruktsioonides: Vertikaalkoormuse ja langeva raskuse deflektomeetri mõõtetulemused.
Geokärje kihi mõju hindamiseks pinnase koormus-deformatsioonijõudude vastasmõjule viidi läbi ulatuslikud mudeli staatilised koormuskatsed katsekastis ja kaks välikatset asfaltkatendiga teekonstruktsioonil.
Geokärjed suurendavad täitepinnase kandevõimet x 1,1–1,7 x.
Vertikaalkoormus vähenes pehmes aluspinnas ~ 30% ja pinna läbipainded vähenesid ~ 25%.
Keskmise kvaliteediga täidisega 40 cm Neoloy geokärjega tugevdatud kihi jõudlus oli võrdne 70 cm kvaliteetse täitematerjali armeerimata kihigaga.
Geokärjed koosnevad reast omavahel ühendatud üksikkärgedest, mis on valmistatud erinevat tüüpi polümeeridest. Ehitusplatsil tõmmatakse kokkuvolditud geokärjed lahti ja täidetakse pinnasega. Kärjeseinad hoiavad täitematerjali kärje sees, mis tagab pinnase täieliku stabiilsuse. Vertikaalkoormus põhjustab rõngaspinge tekkimist kärjeseintes ja maa vastujõu avaldumist külgnevates kärgedes, mis suurendab pinnase jäikust ja koormus-deformatsioonijõudude vastasmõju. Seega toimivad pinnase-geokärje kihid jäiga matina ja jaotavad vertikaalse liikluskoormuse palju suuremale põhjapinnase alale. Viidi läbi ulatuslikud staatilise koormuse katsed, et hinnata geokärje kihi mõju pinnase vastasmõjule koormus-deformatsioonijõududele. Katsetulemused näitavad, et geokärje kiht suurendab täitematerjalide kandevõimet kuni kolm korda võrreldes armeerimata pinnasega. Kaheksa pinnasesurve manomeetriga mõõdetud pehmele põhjapinnasele avalduv vertikaalkoormus vähenes samuti umbes 30 protsenti. Mudelikatsete tulemuste kontrollimiseks viidi erinevate tee-ehituste raames.läbi välikatsed. Pinnasesurve manomeetrid paigaldati põhjapinnale, et mõõta geokärje kihtide mõju pingejaotusele. Pärast tee-ehituse lõpetamist viidi läbi 40-tonnise veokiga sõiduki ülesõidukatsed, mille käigus mõõdeti põhjapinnale avalduvat koormust. Võrreldes tugevdamata katselõiguga oli koormus geokärje kihi all umbes 30 protsenti väiksem. Lisaks vertikaalkoormuse mõõtmisele viidi tugevdatud ja tugevdamata katselõikudes läbi mõõtmised langeva raskuse deflektomeetriga (FWD). Tulemused näitavad, et geokärjega tugevdatud katselõigus mõõdetud läbipainded olid oluliselt väiksemad kui tugevdamata lõigus. Tagasiarvutatud kihimoodulid olid geokärjega tugevdatud lõigus oluliselt kõrgemad kui tugevdamata lõigus.
Amtraki raudtee stabiliseerimise projekt Neoloy Tough Cell geokärjega
Ulatuslike tehniliste dokumentide hulka, milles käsitletakse Neoloy Geocell`i geokärgede mõju-uuringuid raudteeteede, ballasti ja muldkehade stabiliseerimisele, kuuluvad Palese, Zarembski (jt) avaldatud Amtraki raudteel läbi viidud Neoloy geokärjega stabiliseerimise projekti ulatusliku monitooringu tulemused, mis näitasid rööbastee hooldusvajaduse 7-kordset vähenemist; Kiefi avaldatud tulemused hübriidtugevdusprojektide kohta, mis näitavad, kuidas Neoloy geokärjed vähendavad savimuldade paisumise tõttu tekkivat lainetust; ning B. Leshchinsky ja Lingi avaldatud uurimused modelleeritud rööbastee muldkehade koormuskatsete kohta ja matemaatilised analüüsid, mis näitasid, et Neoloy geokärjed vähendavad vertikaalset deformatsiooni ja külgnihet >50% ning suurendavad rööbastee jäikust >160%.
Loe edasiAmtraki raudtee stabiliseerimise projekt Neoloy Tough Cell geokärjega
Põhjalik jõudluskatse viidi läbi kiirraudteel, mille rööbastee geomeetria oli halvenenud ja aluskonstruktsioon probleemne. Osana USA Föderaalse Raudteeadministratsiooni (FHA) uuenduslike raudteetehnoloogiate edendamise programmist kasutas Amtrak (USA riiklik raudteekorporatsioon) PRS Neoloy® geokärge tugevuse ja jäikuse lisamiseks raskelt koormatud raudteekoridori lõigu täielikul ümberehitamisel, millel liikus iga päev 2200 kiirrongi ja kaubarongi. Raudtee ballast oli probleemse pinnasega saastunud. Neoloy geokärge kasutavat projekti ja ehituslahenduse toimimist jälgisid põhjalikult ja viisid läbi regulaarseid mõõdistusi Harsco Rail Consulting Group, Delaware’i ja Colombia ülikoolide vanemteadurid, samuti FHA ja Amtrak, et hinnata NPA ( uudsest polümeersulamist) geokärgede mõju rööbastee geomeetria püsivusele.
Aruande autorid (Palese, Harsough, Zarembski, Thompson, Pagano ja Ling) esitasid oma järeldused 2017. aasta AREMA (American Railway Engineering and Maintenance-of-Way Association, Ameerika raudtee-ehituse ja teehoolduse ühingu) konverentsil. Nad jõudsid järeldusele, et Neoloy geokärg parandas märkimisväärselt aluspinna koormusjaotust ja vähendas rööbastee geomeetria halvenemise kiirust. Eelkõige vähendas Neoloy geokärg koormust ballasti ja aluspinna liidesel, nimelt 50%, ning vähendas rööbastee hooldustsükleid rohkem kui 6 korda. See vähendab tavapärast 3–4 kuulist hooldusvälpa ühe korrani 3 aasta jooksul, mis on märkimisväärne investeeringutasuvus lõikudes, kus rööbastee geomeetria on halvenenud ja vajab pinnakatte sagedast vahetust.
Tulemused – koormuse märkimisväärne vähenemine, rööbastee geomeetria püsivus
Neoloy geokärjega tugevdatud rööbastee lõigus oli registreeritud koormusandmete suurusjärk ligikaudu 50% väiksem renoveeritud tugevdamata rööbastee lõigus mõõdetud koormustest. Rööbastee ümberehitamisele järgneva 6-kuulise perioodi jooksul kogutud andmed näitavad, et tugevdatud lõik stabiliseerus, kahjustusi esines vähe, samas kui lagunemismäär tugevdamata lõigus oli suur. Rööbastee kvaliteediindeksi (TQI, Track Quality Index ) graafik enne ja pärast Neoloy geokärg-tugevduse paigaldamist.
Enne ümberehitamist ja geokärgede paigaldamist oli TQI arvutuslik lagunemismäär 0,067 cm (0,0265 tolli) kuus. Pärast geokärg-materjaliga ümberehitamist oli arvutuslik lagunemismäär 0,01 cm (0,004) tolli kuus, mis tähendab rööbastee geomeetria halvenemiskiiruse vähenemist 6,7 korda. Sellest tulenevalt, kui varem vajas raudtee hooldamist iga 3-4 kuu tagant, siis Neoloy geokärg-armatuur pikendas hooldusvälpa ühele korrale 3 aasta jooksul. Tulemused näitasid, et kohas, kus rööbastee geomeetria halveneb ja mida vähemalt kord aastas uuendatakse, oleks mõistlik paigaldada Neoloy geokärg. Selle lahenduse investeeringutasuvus on positiivne.
Eeldades, et pinnakatte maksumus on 12 000 dollarit/miili kohta (7458 dollarit/km) ja rongide hilinemise kulud ligikaudu 25 000 dollarit/miili kohta (15538 dollarit /km) ning arvestades NPA-geokärje elueaks 50 aastat, on Neoloy geokärje investeeringutasuvuseks ligikaudu 112%.
Geokärje ja geovõrgu jõudlus
Geotehnoloogia valdkonna rahvusvaheliselt tunnustatud liidri Rajagopal (jt) ning geotehnoloogia insener Kief`i (jt) väli- ja laborikatsetel ning matemaatilistel analüüsidel põhinevad olulised uuringud kinnitavad, et MIF (tugevusmooduli parandusteguri) mõõtmine on usaldusväärne meetod Neoloy (NPA – uudne polümeersulam) geokärje mõju määramiseks katendistruktuuride tugevuse suurendamisel ning seda saab kasutada igat tüüpi tee-, raudtee- ja raskekatendite projekteerimismetoodikas, eriti ekspansiivsetel savimuldadel.
Loe edasiGeokärje ja geovõrgu jõudlus
Algselt kasutati geokärgi pehmete kärgede kohale paigaldatud aluskihtide tugevdamiseks. Kuid India ajakirjas “Geosynthetics” avaldatud uuring pakub teaduslikku tõestust selle kohta, et NPA geokärjed on väga tõhusad ka ülemistes aluskihtides. Tuginedes Hani, Pokhareli jt uuringutele, mis näitavad, et NPA-eokärjega tugevdatud aluste jõudlus on oluliselt suurem kui tugevdamata alustel, näitab eelmainitud uuring, et NPA-geokärjega tugevdatud kihi mooduli parendustegur on 2,75. Välitingimustes läbi viidud plaadi koormuskatsed ja teostatud näidisprojekt näitasid, et NPA-geokärjed vähendavad oluliselt ehitus- ja hoolduskulusid.
Valideerimine – Välitingimustes läbiviidud plaadikoormuse katsed
Phaltanis paikneva Govindi meierei juurdepääsuteelt võetud proovidega viidi läbi väliuuring. Plaadikoormuse katsed viidi läbi 2010. aasta detsembris, et võrrelda NPA-geokärjega tugevdatud proovide ja tugevdamata proovide moodulit.
Katse näitas, et NPA-geokärjega tugevdatud pinnasekihi mooduli parendustegur on 2,75, mis kinnitab ka teiste uuringute sarnaseid tulemusi.
Lisaks protokolliti järgmised visuaalsed tähelepanekud:
Tugevdamata teelõikudel oli näha ulatuslikku lainetust, samas kui NPA-geokärjega tugevdatud teelõigud olid säilitanud täiusliku tasapinna.
Tugevdamata teelõigud olid tugevalt roopas, mis vajasid sagedast hooldust.
Valideerimine – näidisprojekt
Veel üks katse viidi läbi 0,5-kilomeetrisel näidislõigul Cross Israel Highway (Maantee nr 6, Iisraeli maantee) tee laiendamise projekti osana. Plaadikoormuse katse, milles võrreldi NPA-geokärjega tugevdatud proovi tugevdamata prooviga, kavandati spetsiaalselt täidise ja asfaldi kulude vähendamise uurimiseks. Katse tulemusel saadi NPA-geokärje tugevdatud proovi mooduli parendusteguriks 2,92.
Tulemused – väiksem paksus, vähem hooldust
See uuring näitas, et NPA-geokärjed tagavad mitte ainult suure tõmbetugevuse, roomekindluse ja mõõtmete stabiilsuse, vaid neid saab ka suurepäraselt kasutada raskekatendiga teede ülemistes aluskihtides. Tugevusmooduli suurenemist arvestades avaldati näidisprojekti aruandes järgmised tulemused:
Asfaldi paksust saab vähendada 200 mm-lt 160 mm-le.
Kalli killustiku saab asendada odavama, madalama kvaliteediga alusmaterjaliga.
Aluskihi kogupaksust saab vähendada 20 mm võrra.
Katendi 20-aastase kasutuskestuse jooksul on võimalik säästa üks sügavkraapimine ja asfaldikihtide ülekatmine.
Eelised – madalamad kulud, keskkonnasõbralikum
Leiti, et NPA-geokärg suurendab pinnase tugevust ja kandevõimet, võimaldades vähendada asfaldi, alus- ja põhjakihtide paksust. Näidisprojekt näitas, et seetõttu on võimalik säästa:
Ehituskulud vähenevad 8%.
Hoolduskulud vähenevad 20 aasta jooksul 50%.
Täiendav kokkuhoid tööjõu, seadmete ja logistika arvelt.
Kohalike materjalide ja tööjõu suurem kasutamine, mis vähendab süsiniku jalajälge.
Geovõrgu katsetee
NPA geokärje ja geovõrkude vähendustegurite (RF) võrdlus NPA geokärg-katendi paksuse vähendamise tegur ületas 7 enamkasutatud geovõrguga läbiviidud teepõhja jäikuse ja deformatsiooni kontrollitud välikatses geovõrkude katseväärtusi 30–40%. Hollandi, USA ja India juhtivad teadlased on läbi viinud välikatseid teepõhjade geosünteetiliseks tugevdamiseks. Katseandmed, mis põhinevad Neoloy Geocells`i geokärje deformatsiooni-, jäikus- ja tugevdusteguritel, näitavad Neoloy geokärje kohta järjekindlalt paremaid tulemusi võrreldes geovõrkudega, lisaks võimalusele kasutada geokärje täitematerjalina mitteklassifitseeritud materjale. Hübriidlahendused, kus põhjakihis kasutatakse geovõrku ja aluskihis Neoloy geokärge, on samuti osutunud väga tõhusaks.
Loe edasiGeovõrgu katsetee
Sellel kontrollitud välikatsel, mille viis 2008. aastal läbi Madalmaade juhtiv teede-uuringute ja standardite instituut KIWA (endine KOAC-NPC), võrreldi erinevate geovõrkude tugevdustegurit katendikonstruktsioonide ja ballastikihtide aluskihtides. NPA Geocells`i geokärjed olid 7 juhtiva geovõrgutootja geovõrkude seas ainsad geokärjed ja ainus katsetatud toode, mis võimaldas teepõhja täidisena kasutada kehvema kvaliteediga täitematerjale. Tulemused näitasid, et NPA Geocells`i geokärjel oli kõigist katsetatud toodetest kõrgeim teepõhja paksuse vähendamise tegur (0,72) ja see ületas oluliselt geovõrkude väärtusi.
Väljakutse – tugevdustoodete võrdlemine
CROW väljaanne nr 157 “Õhukese asfaltkattega teed” rõhutab vastavusprojektide tulemuste võrdlemise tähtsust eluea pikendamise teguri (LVF, Life Extension Factor), teepõhjai paksuse vähendamise teguri (FRF, Road base Thickness Reduction Factor) ja sarnaste muutujate mõõtmisel. Enamik uuringutest ei olnud aga piisava ulatusega, et nende andmete põhjal oleks võimalik võrrelda erinevate toodete toimivust ja omadusi.
Valideerimine – Mitmete geosünteelistete materjalide koormuskatsed
Katsed viidi läbi Hollandis eksperimentaalsetel katendilõikudel, mis ehitati suurtesse angaaridesse (1250 ruutmeetrit), kusjuures iga geosünteetiline materjal paigaldati 55 cm savialusele (CBR=1,4%). Katend jagati 30 erineva geosünteetilise tugevdusmaterjaliga tugevdatud katselõiguks (igaüks 4 × 4 ruutmeetrit), sealhulgas 7 tugevdamata kontrollsektsiooni. Iga valim koosnes tee alusest, aluspõhjast ja aluspinnast. Tuleb märkida, et NPA geokärje katselõik oli ainus, mida katsetati taaskasutatavatest ehitusjäätmetest täitematerjaliga.
Katselõikude jäikust ja deformatsiooni mõõdeti langeva raskuse deflektomeetriga (FWD). Deformatsiooni mõõdeti 2 kontakti nihkemuunduriga ning savise põhjakihi koonustakistust mõõdeti penetromeetriga.
Tulemused – Teealuse paksuse vähendustegurid ei mahu senistesse piiridesse
Võrdluskatsete aruandes registreeriti NPA geokärgede tee aluskihi paksuse vähendusteguriks (RF) 0,73. See näitaja jäi graafiku määramispiirkonnast välja, sest selles oli suurimaks piiriks geovõrkude kõrgeim teadaolev vähendustegur 0,5. NPA geokärjega tugavdatud pinnase keskmine vähendustegur 0,43 on kõrgem kui ühelgi muul katsetatud toodetel. Lisaks näitasid katsed ka seda, et Neoloy geokärjed vähendavad oluliselt deformatsiooni.
Geokärjed parandavad tugiseinte seismilise koormuse vähendamise tegurit
Leshchinsky (jt) jõudsid Jaapani riiklikus seismiliste uuringute instituudis PRS-i geokärg-tugevdatud pinnasest tugiseinte katsetamisel järeldusele, et geokärgi saab seinte tugevdamiseks edukalt kasutada ka väga suure seismilise koormuse korral (vähendustegur 0,3 – 0,4). Uuringutes märgiti, et HDPE-st (suure tihedusega polüetüleenist) valmistatud geokärjed ei sobi pikaajalisteks rakendusteks ning PRS-ile anti juhised Neoloy-põhise geokärje arendamiseks nõudlike rakenduste jaoks, mis nõuavad püsivat jõudlust.
Loe edasiGeokärjed parandavad tugiseinte seismilise koormuse vähendamise tegurit
See prof Leshchinsky (jt) artikkel annab kokkuvõtliku ülevaate Neoloy geokärg-tugevdatud pinnasest tugiseinte katsetamisest Jaapani riikliku seismiliste uuringute instituudi suurel raputusstendil. Erinevat tüüpi seintega läbi viidud katsetel jäljendati tugeva maavärinaga kaasnevat seismilist aktiivsust. Uuringus jõuti järeldusele, et uudsed polümeersetest sulamist geokärjed, mis sobivad pikaajaliseks kasutamiseks rohkem kui HDPE-geokärjed, kaitsevad edukalt nii gravitatsiooniseinu kui ka tugevduskihte isegi siis, kui neile avalduv seismiline koormus on suurem kui Kobe maavärinast põhjustatud seismilised jõud.
Ajakirja “Geosynthetics Magazine” toimetajad märkisid, et see artikkel, millel puudub kokkupuude poliitikaga, keskendudes konkreetsele tootele ”…, pakub suuniseid, esitades näite selle kohta, kuidas geosünteesitööstuse tootearendust saab tõhusalt … üle viia 21. sajandi geosünteesitööstuseks, mida kinnitab uute toodete suur edu.”
Väljakutse
Ideaalis peaks iga seismiliselt ohtlikus piirkonnas paikneva ehitise projekt nägema ette lubatud kompenseeritavaid ja/või püsivaid nihkeid, kuid seda lähenemist on mitmel põhjusel raske rakendada. Selle uuringu eesmärk oli kvantifitseerida geokärgedest tugevdusstruktuuride mõistlik vähendusteguri (RF, reasonable reduction factor) seos maapinna tippkiirendusega (PGA, peak ground acceleration). Seejärel saab vähendustegurit (RF) kasutada piiritasakaalu (LE, limit equilibrium) stabiilsusanalüüsis, mille tulemusi tuleb arvestada seismilises ja staatilises projekteerimises.
Järeldused
Uuringu tulemusena saadi soovitatavad seismilise koormuse vähendamise tegurid (0,3-0,4), mida kasutatakse gravitatsiooni- ja tugiseinte projekteerimisel 1. ja 2. katse näitavad, et geokärjest moodustatud gravitatsiooniseinad võivad seismilisele koormusele hästi vastu pidada. Sellised gravitatsioonisüsteemid võivad olla säästlikud kuni 3-4 m kõrguste seinte korral. 3. ja 4. katse näitavad, et tugevdatud süsteem, mis on tehtud ainult geokärjest ja pinnasest, võib olla tõhus ja on tõenäoliselt ökonoomne.
Siiski märkis prof Leshchinsky, et HDPE-st valmistatud geokärjed ei sobi pikaajaliseks kasutamiseks ning PRS-ile anti juhised Neoloy-põhise geokärje edasiarendamiseks nõudlike rakenduste jaoks, mis nõuavad pikaajalist jõudlust.