Pärnu-Rakvere-Sõmeru riigimaantee nr 5
Riigimaantee T5 ringristmiku optimeeritud projekt sai Transpordiameti ja töövõtja AS TREV-2 Grupp heakskiidu.
Loe edasiPärnu-Rakvere-Sõmeru riigimaantee nr 5
Töövõtja vajas riigimaantee T5 uuele ringristmikule kulutõhusat ja pika kasutuskestusega, kõrge koormustaluvusega teekatet.
Lahenduseni jõuti koostöös ettevõttega EM Infra OÜ, kasutades Neoloy Tough Cell`i tehnoloogiat.
Selle maantee tavapärane ehitus tähendab savise aluspõhja eemaldamist ja asendamist. Asendustäite kohalevedu ja drenaažisüsteemide paigaldamine osutus ülemäära kalliks.
Tulenevalt ristmiku katendi tehnilistest nõuetest pidanuks töövõtja teepinna katma nelja asfaldikihiga.
Klient valis Neoloy Tough Cell`i seetõttu, et geokärje mehaaniline struktuur jaotab pinnale avalduva vertikaalkoormuse ühtlaselt laiali, mis suurendab oluliselt pinnase koormustaluvust. Neoloy Tough Cell`i lahendus andis võimaluse ära jätta aluspõhja savikihi kaevetööd ja vähendada katendit ühe asfaldikihi võrra.
Neoloy Tough Cell`i lahenduses oli oluline osa korduvkasutatavate materjalide taaskasutamisel. See võimaldas teha suurema osa ehitustööst madalaimate majandus- ja keskkonnakuludega. Neoloy Tough Cell`i geaokärjed täideti kohapeal freesasfaldiga (reclaimed asphalt, RAP).
“Ujuv” Neoloy matt tagab asfaltkattega tee mooduli kõrge parandusteguri (modulus improvement factor, MIF) tänu Neoloy materjali ainulaadsetele omadustele: madal püsideformatsioon (<3% 75 aasta pärast); suur tõmbetugevus (>19 kN/, perforeeritud kärg); ja suur (elastne) jäikus (>525 MPa @60°C) – mistõttu jaotub katendi koormus ühtlaselt (plaadiefekt).
Tugevdatud teekatend talub edukalt raskete ehitusmasinate ja veokite liiklust igasuguse ilmaga. Lahendus oli kulutõhus, paigaldamine kiire ja keskkonnasõbralik.
NEOLOY TOUGH CELL`i TEEKATTE STRUKTUUR
- 15 cm asfaldikiht
- 18 cm granuleeritud aluskiht
- 5 cm freesasfalt (RAP)
- 12 cm Neoloy Tough Cell 330-120-C täidetud freesasfaldiga
- 26 cm liivapadi
- Pinnas
EELISED
- Neoloy Tough Cell`i geokärjed täideti kohapeal freesasfaldiga.
- Asfaldikihi paksust vähendati 17% võrra.
- Kiire paigaldus, tööviivitused minimaalsed.
- Kulutõhus :töö maht ja kulud vähenesid ühe asfaldikihi ja uue täitematerjali ärajätmise võrra.
- Oluliselt säästev: täitematerjali koguse vähendamine vähendab süsiniku jalajälge.
- Katendi pikem kasutuskestvus.
- Väiksem tõmbepinge asfaldikihi põhjas vähendab katendi väsimust ja pikendab vastupidavust.
Tugevdatud teekatend Biokütuse tehase turbakaevanduse alal, Soome
Neoloy suurendas pehme aluspinnase kandevõimet ning ehitas kõrge mooduliga aluskihi, mis “hõljub” hooajalistest mahumuutustest mõjutatud turbakihil.
Loe edasiTugevdatud teekatend Biokütuse tehase turbakaevanduse alal, Soome
Vapo vajas kulutõhusaid ja pika kasutuskestusega, suure kandevõimega teekatteid ja tööplatvorme kodumajapidamistes ning munitsipaal- ja tööstusettevõtetes kasutatava taastuvkütuse pidevaks kaevandamiseks,töötlemiseks ja tarnimiseks. Neoloy Tough Cell` geokärje tehnoloogia lahendus leiti koostöös ettevõttega PRS.
Tavapärane ehitus turbarabadel tähendab aluspõhja vahetust, kuivendussüsteemide rajamist ja suurte kruusakoguste kohalevedu. Lisaks kaugesse piirkonda suurte kruusakoguste veokulu kõrgele hinnale põhjustab sellise katendikonstruktsiooni mass aluspõhja tihenemist ja deformeerumist ning laialivalgumist.
Vapo valis Neoloy Tough Cell`i tänu asjaolule, et geokärje mehaaniline struktuur jaotab pinnale avalduva vertikaalkoormuse ühtlaselt laiali, suurendades oluliselt pehme turbapinnase koormustaluvust. Neoloy matt “ujub” pehmel pinnasel, tagades teede ja õueala kruusa- või asfaltkatendi mooduli kõrge parandusteguri (MIF) tänu Neoloy materjali ainulaadsetele omadustele: madal püsideformatsioon (<3% 75 aasta pärast); suur tõmbetugevus (>19 kN/, perforeeritud kärg); ja suur (elastne) jäikus (>525 MPa @60°C), mistõttu jaotub katendile avalduv koormus ühtlaselt (plaadiefekt).
Lisaks toimis Neoloy Soome ekstreemse ilmastiku külmumis-sulamistsüklites erakordselt (või väga) hästi ning seda ei mõjutanud pinnase veesisalduse mahumuutused. Kuivendussüsteemi rajamine ega pinnase väljavahetamine ei olnud vajalik.
Vapo jäi nii katteta- kui ka kõvakattega teedega väga rahule ning 14-aastase intensiivse kasutuse jooksul on teatatud vaid üksikutest pinnakahjustusest. Hiljuti uuendati pealmist kruusakihti, et tagada vastupidavus rasketele töömasinatele veel paljudeks aastateks.
EELISED
- Funktsionaalse tõhususe suurenemine: tugevad, suure koormustaluvusega teed ja laoplatsid.
- Kulutõhus: kuivendussüsteemi rajamine ja pinnase väljavahetamine ei olnud vajalikud.
- Oluliselt säästev: täitematerjali koguse vähendamine vähendab süsiniku jalajälge.
- Katendi pikem kasutuskestvus: minimaalsed pinnakahjustused ja vähene hooldusvajadus vaatamata rohkem kui 13 aastat kestnud intensiivsele kasutamisele.
- Suurepärane drenaaž: Neoloy lahenduse tugevust niiskus ja kliima ei mõjuta.
Vesimärgade turbarabade pinnase stabiliseerimine, MEG Energy, Kanada
Ekstreemsete ilmastikutingimuste tõttu stabiliseeriti vesimärja turba juurdepääsutee, kasutades Neoloy® Geocell`i tugevduslahendust, et tagada juurdepääs iga ilmaga.
Loe edasiVesimärgade turbarabade pinnase stabiliseerimine, MEG Energy, Kanada
- 2012 aastal laiendas MEG Energy naftaliiva kaevandamist Põhja-Albertas Christina Lake’i karjääris. Laiendusprojekt hõlmas uute puurkaevude, töötlemis-, käitus-, lao- ja puhastusrajatiste ehitust, samuti nendevaheliste ühendusteede ehitamist. Ehitised sooviti rajada 3–4 meetri sügavusele rabapinnasele, mille niiskusesisaldus on üle 800%. Tellija vajasjuurdepääsulahendust, mis suurendaks tee aluspinna kandevõimet, oleks vastupidavuse ja kasutatav iga ilmaga, tee ehitamine oleksmajanduslikult otstarbekas ja lõpetatud enne talve tulekut. Paradox Access Solutions pakkus välja projekti, milles kasutatakse ToughCell® geokärge. See uuenduslik geosünteetiline kärgsüsteem, mille täiteks kasutatakse kohapeal saadaolevaidmaterjale, suurendas olemasoleva aluspõhja moodulit ning praktiliselt vee kohale rajatud tee kandevõime oli 500 000 ESAL (ekvivalentne teljekoormus).
Lahendus tagas:
- Pikaajalise juurdepääsu kaugobjektile.
- Keskkonnaeelise tänu väiksemale jalajäljele: väiksem mõju vesikonnale ja ümbritsevale piirkonnale.
- Kulude vähenemise tänu kohaliku karjäärimaterjali kasutamisele.
Lähenemine
Selle piirkonna vesimärg orgaaniline pinnas ja karmid kliimatingimused muutsid tavapärase teedeehituse parimal juhul keeruliseks. Üldiselt takistasid pinnase talvine läbikülmumine ning suvised tugevad vihmasajud ja kehv äravool ehitustöid peaaegu aastaringselt. Tavapäraste ehitusmeetodite kohaselt tulnuks pehme rabakiht eemaldada ja asendada. Asendustäite kohalevedu ja drenaažisüsteemide paigaldamine osutus ülemäära kalliks.
Paradox Access Solutions pakkus projekti, milles kasutatakse kahte Tough Cell® geokärje kihti. Selle asemel, et probleemset rabapinnast välja vahetada, paigaldati raba peale lausgeotekstiili kiht. Seejärel paigaldati geotekstiilile esimene Tough Cell®-i kiht ja täideti kuni 1 m puhta liivaga lähedalasuvast karjäärist.
Ehitus
Paradox Accessi eksperdid projekteerisid tugevdatud aluspinnaga tee, kasutades ühte kuni kolme kihti Neoloy`d (D-kategooria tõmbetugevus >22 kN/m), sõltuvalt liigvee tasemest. Teepõhja kuivendamiseks ja Neoloy kihtidega segunemise vältimiseks kaeti olemasolev turbaalus geotekstiiliga.
Neoloy Geocells`i geokärjed täideti kohalikest karjääridest kaevandatud liivaga ja tihendati. Ülitugevad kärjed tekitavad “plaadiefekti”, tekib pooljäik tugevdusmatt. See efekt jaotab vertikaalkoormuse laiali, vähendab survet ja vajumist ning pikendab tee kasutuskestust. Pealmine kulumiskiht täideti õhukese killustikukihiga.
Lõpptulemuseks oli vastupidav tee, millel MEG Energy rasked puurplatvormid ja muud ehitusmasinad said liikuda probleemideta.
Eelised
- Ehituslahendus: plaadiefekt suurendab kandevõimet, tagades tee sobivuse raskeveokitele.
- Usaldusväärne jõudlus: suur tõmbetugevus ja pikaajaline jõudlus äärmuslikel temperatuuridel.
- Säästev lahendus: kärgede täiteks ja konstruktsiooni tugevdamiseks kasutati kohalikku liiva.
- Kiire ehitus iga ilmaga: vihm ja ilm ehitust ei takista.
- Kuivenduslahendus: tee on kasutatav iga ilmaga, hoolimata vesimärjast aluspinnasest ja karmist kliimast.
- Ökonoomne lahendus: kasutatakse kohalikku liiva, minimeerides täitematerjali vedu ja kasutamist, kiire ehitus.
Kiirteede ehitamine – Peterburi, Venemaa
Neoloy® Geocells kahekordistab maanteede kasutuskestust, kasutades kohapeal saadaolevat liivapinnast.
Loe edasiKiirteede ehitamine – Peterburi, Venemaa
Western High-Speed Diameter Road (WHSD) on 40 km pikkune põhja-lõuna suunaline 4-8-realine kiirtee, mis ehitati Peterburi ummikute leevendamiseks. See oli Venemaal esimene linnasisene tasuline kiirtee, mille kavandatud liiklusvõimsus on 1 000 000 sõidukit kuus.
26 km põhjapoolse lõigu esialgne projekt nägi ette katendi tavapärast rajamist teetammile, mis tuli ehitada 1,0 m paksusele liivapõhjale. Projekteeritud teetamm koosnes 70 mm aluskihist, 410 mm paksusest granuleeritud aluskihist ja 230 mm paksusest asfaldikihist.
Neoloy lahenduse sobivuse tõestamine
Projekti eest vastutavale NHC konsortsiumile esitati alternatiivne projekt ja kiirtee lõigul A-118 teostati lahenduse katseprojekt. Neoloy® Geocell`i geokärje kasutamisel põhineva projekti eesmärk oli asendada kallid imporditud granuleeritud materjalid kohapeal saadaoleva täidisega.
Koormusjõu mõju mõõtmine tsükliliste plaadikoormuse katsetega (Vene standard: GOST 20276-99) eelnevalt liivapõhjale paigaldatud kärgedele kinnitas, et Neoloy Geocell`i lahendus suurendab granuleeritud aluspinna moodulit 2,45 korda. Vertikaalkoormus oli ~50% väiksem, mis võimaldas asfaldi paksust vähendada 13%.
Näidisprojekt veenis projekti kaasatud kommerts- ja tehnilisi eksperte otsustama WHSD teeprojekti elluviimisel Neoloy Geocell`il põhineva ehituslahenduse kasuks.
Miks Neoloy
Neoloy Geocell on pinnase 3D mehaanilise stabiliseerimise lahendus, mis teeb kärgedesse suletud kihi jäigaks. Neoloy uudse polümeerse sulami (NPA) ainulaadsed omadused: kõrge dünaamiline jäikus, roomekindlus ja tõmbetugevus tagavad järgmised tehnilised eelised:
- Granuleeritud kihi mooduli suurenemine (2,45 x)
- Alumistesse granuleeritud kihtidesse koguneva elastsusjõu vähenemine.
- Väiksem tõmbepinge asfaldikihi põhjas vähendab katendi väsimust ja pikendab algselt projekteeritud kasutuskestust (x 47%).
- Samuti vähendab Neoloy Geocell`i geokärg vertikaalkoormust 50% võrra, mistõttu on võimalik oluliselt vähendada katendi paksust, suurendades samas liikluskoormust ja teekatte kasutuskestust.
UNOPS valis maateede tugevdamiseks Neoloy geokärjed.
Neoloy® Tough Cell`i geokärjed valiti pinnase vastupidavaks stabiliseerimiseks Lõuna-Sudaanis pika kasutuskestvusega maantee taristuehitusel.
Loe edasiUNOPS valis maateede tugevdamiseks Neoloy geokärjed.
Väljakutse – päästerõngas kõigile abivajajatele
Uus Lõuna-Sudaani riik, üks maailma vähemarenenud riike, seisab silmitsi tohutute väljakutsetega. Suures osas riigist puudub elementaarne töökorras maanteetaristu, mõjutades oluliselt kõiki eluvaldkondi alates põllumajandusest kuni majandusarengu uute võimalusteni, ohustades poliitilist julgeolekut ning süvendades pagulas- ja toidukriisi. Üheks oluliseks strateegiaks kroonilise toidunappuse lahendamiseks, elatise teenimise võimaldamiseks ja maaelu arengu stimuleerimiseks on maapiirkondade teede infrastruktuuri parandamine ja turgudele juurdepääsu tagamine. See tagab ka kriitilise abi jõudmise abivajajateni.
Neoloy Geocells – Kohapeal saadaolevate materjalidega ehitati väga vastupidav maantee
Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni projektiteenuste büroo (UNOPS) kootöös inseneribürooga WSP|Parsons Brinckerhoff pakkusid optimeeritud katendi projekti, mille maht neljas piirkonnas oli kokku 225 km. Projektis arvestati halba aluspinda, suurt liikluskoormust ja kvaliteetse täitematerjali puudumist.
Eesmärgiks oli ehitada püsivad, garanteeritud vastupidavusega maanteed. See ei olnud lihtsalt järjekordne ehitustehniline väljakutse, vaid sõna otseses mõttes uue päästerõnga kinkimine riigile. Ulatuslike uuringute tulemusel pakkus WSP ainsa lahendusena Neoloy Geocells`i kiiret, tugevat, vastupidavat ja kulutõhusat tehnoloogiat. Projekti kinnitamiseks esitas UNOPS kavandatud lahenduse sõltumatu insenerihinnangu saamiseks ettevõttele ARUP Engineering Consultants, et.
Tehniline projekt kinnitati põhjendusega, et: ainult Neoloy Geocell tehnoloogia võimaldab püsiteede pikaajalist stabiliseerimist.
UNOPSi poolt toetatud geokärje lahendus põhines järgmistel kaalutlustel:
- Projekti mehaanilise mudeli analüüs.
- Madala kvaliteediga täitematerjali kasutamine.
- Eeldatavale koormusele ja deformatsioonile vastupidamiseks vajalik summaarne jäikus.
- Teekatte elutsükli jooksul ei ületa roomedeformatsioon lubatud piire.
PRS võitis UNOPSi hanke Neoloy või heakskiidetud ekvivalendi tarnimiseks ning 1,5 miljoni ruutmeetri geokärje tarnimiseks 16 nädala jooksul. Neoloy on ainus geokärg, mis vastas hanketingimustes sätestatud elastse jäikuse, roomekindluse ja tõmbetugevuse nõuetele.
Teeprojekt hõlmas kulumiskihti, muldkeha ja kohapealsest materjalist teepeenart. Neoloy Geocells`i geokärge kasutati kulumiskihis märkimisväärse ületäitega. Tee ehitati põhiliselt liivast, kvaliteetset liiva-kruusa täidist kasutati vaid kulumiskihis.
Peamised tehnilised eelised:
- Madalad kulud: 50% kulude kokkuhoid võrreldes tavapärase lahendusega.
- Kiirus: ehituseks kuluv aeg 35% lühem.
- Maantee suurem jõudlus, võrreldes muude katsetatud lahendusega.
- Saavutati säästlikkuse eesmärgid.
- Inimeste elujärje paranemine.
Neoloy Tough Cell lahenduse kasutamine Poola kiirteede ehitusel
Poolas kasutati Tough Celli geokärje lahendust madala kandevõimega hooldustee uuendamiseks, mis võimaldas drastiliselt vähendada teekatte paksust ja teeremondi kulusid. Asfalteeritud hooldustee ehituskulud vähenesid 30%.
Loe edasiNeoloy Tough Cell lahenduse kasutamine Poola kiirteede ehitusel
Poola on oma füüsilise asukoha ja areneva majanduse tõttu Euroopa Liidus olulisel teeristil. Poola valitsus ja EL teevad suuri investeeringuid riigi maanteevõrgu ajakohastamiseks ning paljudel rahvusvahelistel ehitusettevõtetel ja alltöövõtjatel on Poolas kontorid ja esindajad.
PRS Neoloy Cellular Confnement System (geokärje tugevdussüsteem) kui geosünteetiline materjal on tuntud, heakskiidetud ja tunnustatud. Silmapaistvate omaduste ja jõudluse tõttu on Neoloy kaubamärgil hea maine nii professionaalsete projekteerijate, töövõtjate kui ka ehitusinseneride seas.
Asfalteeritud sissesõidutee ehituskulud vähenesid 30%
Poola põhjapiiril paikneva Elblagi ja Grzechotki vahelise riikliku kiirtee S22 uuendamine 28,8 km ulatuses hõlmas raskete ehitusmasinate hooldustee renoveerimist. Suur osa teest kulges madala kandevõimega (30-40 MPa) savipinnasel. MSF-TGA insenerid katsetasid ja töötasid välja Neoloy Geocells`i geokärje lahenduse, mis tagas nõuetekohase 140 MPa kandevõime.
20 cm Neoloy Geocells`i geokärg täideti liivaga, kärjekihi ületäiteks paigaldati 5 cm liiva ja 10 cm taaskasutatud betoonist ehitusjäätmeid ning kaeti 6 cm asfaldiga. Tugevdatud teekatend talub edukalt raskete ehitusmasinate ja veokite liiklust igasuguse ilmaga. Ajutine teelõik oli kulutõhus, paigaldati kiiresti ja eemaldati keskkonda kahjustamata.
Eelised
- Vähendas konstruktsioonikatte paksust koguni 44% ja projektikulusid 30%.
- Odav, kiire ja lihtne paigaldamine.
- Suurendas kandevõimet.
- Vähendas tee remondi- ja hoolduskulusid.
- Minimaalne kohapealne keskkonnamõju.
Veel objekte Poolas: PDF
Iirimaa metsaveotee üle sügava vesimärja turbasoo
Neoloy® Tough Cell`i geokärje tehnoloogia pakub metsameestele uudset lahendust, mis on metsateede ehitamise ja puidu ülestöötamise praktikas pöördelise tähtsusega.
Loe edasiIirimaa metsaveotee üle sügava vesimärja turbasoo
Väljakutse
Ettevõte Coillte Forestry vajas Edela-Iirimaa kauges mägipiirkonnas metsaveoteed üle sügava turbaraba. Olemasolev turvas on nõrga kandevõimega ja veest täiesti läbi imbunud. Selline pinnas ei kanna 45-tonniseid metsamasinaid.
Tavapäraseks lahenduseks on roigastee, mille rajamiseks tuleb ohverdada osa raiepuidust. Roikad pannakse teesuunaga risti, moodustades tee aluspõhja. Puitsõrestikule paigaldatakse kuni 1,2 meetri sügavune kivikiht. See meetod tähendab nii osa raiepuidu kadu kui ka piiratud ehitustempot: see on ligikaudu 40-50 joonmeetrit päevas; samuti vajatakse mõistliku kvaliteedi ja sobiva suurusega kive, et tee saavutaks vajaliku tiheduse.
PRS Neoloy lahendus
Tänu PRS Neoloy Geocells`i geokärje tehnoloogiale ehitas Coilltel üle turbaraba kulutõhusaima võimaliku juurdepääsutee, kasutades kohapeal kaevandatavaid madalakvaliteedilisi kive. Metsaveotee suudab 40-aastase kasutuskestuse jooksul vastu pidada rasketele laadimistöödele ja sagedastele ülesõitudele!
Neoloy lahenduse kohaselt paigaldati üks 200 mm kõrgune Neoloy Geocells`i geokärje kiht, mis kaeti 50 mm ületäidisega, mis paigaldati otse mittekootud geotekstiili eralduskihile. Aluspõhja kaevamine ei olnud vajalik. Ehitus kulges sujuvalt ja pidevas töövoos. Klient on tee toimivusega täiesti rahul ka aastaid pärast tee valmimist
Miks Neoloy
Neoloy Geocells pakkus pöördelise lahenduse metsandusettevõttele, kes oli metsaveoteid aastakümneid ühtmoodi ehitanud. Neoloy Geocell valiti tänu väsimus- ja roopakindlusele isegi kõige pehmemal pinnasel ning projektikohase jõudluse püsivuse 40 aastasele garantiile
Lahenduse töötas välja PRS Engineering, konsulteerides kliendi tehniliste töötajatega optimaalse ja kulutõhusa lahenduse väljatöötamiseks konkreetsete tee-ehitusnõuete täitmiseks.
Eelised
- 500% suurem ehituskiirus võrreldes traditsiooniliste meetoditega.
- Ehitamiseks ei ole vaja kulutada majandatud raiepuitu.
- Väiksem vajadus kohalikest karjääridest ammutatavate materjalide järele, sest vajalik kivikogus on väiksem.
- Neoloy uudne unikaalne polümeerne koostis leevendab keskkonnamõju ega kujuta endast ohtu looduslikule taimestikule , loomastikule ja vooluveekogudele.
- Võimalus kasutada ebakvaliteetseid täitematerjale: täiteks saab kasutada kohalikku ümarkruusa, mida tavaliselt peetakse sobimatuks.
Neoloy Tough Cell geokärjega tugevdatud freesasfalt tänavate parandamiseks, Colombia
Neoloy® Tough Cell pakkus ideaalse lahenduse taaskasutatud asfaltkatte tugevdamiseks, mis suurendas oluliselt moodulit ja säästis kulusid.
Loe edasiNeoloy Tough Cell geokärjega tugevdatud freesasfalt tänavate parandamiseks, Colombia
Bogota linnaarengu instituut (IDU) otsustas parandada lagunenud linnatänavaid. Plaan nägi ette teekatete uuendamise käigus kogunevate suurte freesasfaldi koguste taaskasutamist tänavakatete uuendamisel.Freesasfalt on madala tugevusega (200–300 MPa), mistõttu tuleb see mooduli parandamiseks (kuni 900 MPa) ümber töödelda, enne kui seda on võimalik tänavakatte uuendamiseks kasutada.
Olles konsulteerinud Pavco Geosystemsi Colombias esindavate geosünteesi ekspertide ja PRS-i inseneridega, olid Incoplan SA ehitusnõunikud veendunud geokärg-tugevdussüsteemide sobivuses freesasfaldi kasutamiseks, hoolimata asjaolust, et praktika geokärje kasutamiseks seni veel puudus.
Kuigi freesasfaldi kasutamisel aluskihina on üheks murekohaks jäävdeformatsioon või roopad, mõistsid Incoplani insenerid, et Neoloy Geocells`i geokärgede küljed piiravad granuleeritud materjalide liikuvust, vähendades oluliselt freesasfaldi roomedeformatsiooni. Eelkõige avaldas inseneridele muljet uudsel polümeersulamil põhineva Neoloy Geocell`i geokärje kõrge tugevusmoodul, mida on katseliselt tõestatud laboriuuringutel ja välikatsetel kogu maailmas.
Tavapärane lahendus
Freesasfaldi tavapärane kasutamine eeldas töötlemist bituumeniga, mis suurendab freesasfaldi tugevust. Sellega kaasnesid freesasfaldi veokulud asfalditehasesse ja muud kulud, mis on seotud töötlemisel kasutatud energia ja bituumeni ning tootmisjääkidega.
Teekatte tavapärane projekt nägi ette katendi alla 60 cm aluskihi paigaldamist: 4 töödeldud freesasfaldi kihti kihipaksusega 15 cm, ning uue, 8,4 paksusega asfaltbetoonist kulumiskihi paigaldamist.
Kansase ülikooli dr Jie Hani juhtimisel läbi viidud katsed, milles võrreldi mittepiiratud ja PRS-Neoloy geokärge lukustatud freesasfaldist aluspõhja kasutamist, näitavad, et lukustamata freesasfaldi roomedeformatsioon on oluliselt suurem, mille tulemuseks on katendi jäävdeformatsioon ja roopad.
Neoloy Tough Cell`i lahendus
Töötlemata freesasfalti kasutati täidisena Neoloy Geocell`i geokärjega tugevdatud aluskihis, mis koosnes 12,5 cm kõrgusest Neoloy 330 geokärjest ja 5-8 cm ülekattest (olenevalt konkreetsest tänavajoonest). Töötlemata freesasfalti kasutati ka 30 cm põhjakihi täiteks. Kulumiskihiks oli uus 8,4 cm asfaldikiht.
Neoloy Geocell`i lahendusega saavutatud mooduli parandustegur (Modulus Improvement Factor – MIF) suurendas olemasoleva madala tugevusega (200-300 MPa) freesasfaldist täidise mooduli 1000 MPa-ni, ilma freesasfaldi ümbertöötluseta.
See kokkuhoid võimaldas töövõtjal suurendada tänavate arvu, mille mustkatet uuendati. Samuti võimaldas freesasfaldi tugevusmooduli suurenemine vähendada katendi struktuuri kogupaksust. Lisaks 10% netosäästule teostati ehitustööd kiiremini, kuna kaevetööde, täite- ja tihendustööde maht oli väiksem.
Omavalitsuse teedeamet, ehitusnõustajad ja töövõtja olid väga rahul ning tänavate renoveerimisprogrammi otsustati laiendada veel 50 tänavale.
Eelised
- Projekti puhaskulude kokkuhoid ~40%.
- Jäi ära freesasfaldi vedu töötlemisrajatisesse ja tagasi.
- Vähem kaevetöid.
- Väiksem kihipaksus.
- Uuendatavate tänavate arvu suurendati tänu freesasfaldi kulu vähendamisele.
- Kiirem paigaldamine ning vähem inim- ja masintöö tunde.
- Uuenduslik säästev tehnoloogia.
- Pikk kasutuskestus.
Kiirtee aluskihi tugevdamine Iisraelis
Kiirtee säästlik tugevdamine Neoloy®Tough Cell`i geokärjega Iisraeli maantee nr 6 ühes lõigus, millega vähendati asfaldikihi paksust 23% ja täitematerjali mahtu 37%.
Loe edasiKiirtee aluskihi tugevdamine Iisraelis
Väljakutse
Cross Israel Highway (Maantee nr 6, Iisraeli maantee) on 140 km pikkune riiklik elektrooniliselt juhitav tasuline tee, mis läbib riiki põhja-lõuna suunalise koridorina. Maantee nr 6 on DBOT-projekt (Design, Built, Operate, Transfer, projekteerimine, ehitamine, käitamine, üleandmine), mille ehitas Kanada suurim ehitus- ja taristuettevõte AECON. Projekti maksumus oli 1,4 miljardit dollarit. Maantee nr 6 kontsessionäär Derech Eretz Group pidi suurenenud liiklusintensiivsuse tõttu lisama mõlemas suunas kolmanda sõiduraja . Mõnes teelõigus otsustati katsetada Neoloy Geocell`i kärgsüsteemi. Eesmärk oli näidata, kuidas tuleb Neoloy lahendusi kasutada, et muuta projekt kulutõhusaks, vähendades täitematerjali- ja asfaldikulusid, säilitades samas pikaajalise vastupidavuse, juhindudes järgmisest:
- Kasutada standardset projekteerimismetoodikat ja järgida riiklikke standardeid.
- Teekatte paksus peab vastama olemasoleva teekatte kõrgusele.
- Vähendada asfaldikihi kogupaksust.
- Asendada põhjakihi täitematerjal odavama granuleeritud alusmaterjaliga.
Neoloy Tough Cell`i projekt
Maantee nr 6 tugevdamata katendi tavapärane struktuur on järgmine: 200 mm asfalti, 200 mm killustiku aluskiht ja 170 mm põhjakiht (kogupaksus 670 mm). Neoloy Geocells`i alternatiivses projektis nähti ette kahte peamist parendust:
- Killustikust põhjakihi asendamine madalama kvaliteediga granuleeritud täidisega (aluskihi klass A); seda kasutati aluskihi (240 mm) ja aluskihi aluse põhjakihi (170 mm) ehitamiseks – TÄITEMATERJALI SÄÄST KOKKU = 37%.
- Alumise asfaldikihi vähendamine 100-lt 60 mm-le – ASFALDIKIHI VÄHENEMINE KOKKU = 23%.
Põhjakihti paigaldati Neoloy 330 madalad, 140 mm kõrgused geokärjed (sektsioonide laius 4 m). Neoloy geokärjed toimivad tugevdava vahekihina ülemises katendis otse asfaldi all (vastupidiselt tavapärasele geokärje kasutamisele aluspinnases). See maksimeerib 3D-tugevdusmehhanismi, suurendades seeläbi teekatte struktuuri kandevõimet ja koormuse jaotust.
Teede projekteerimisel lähtuti empiirilis-mehaanilisest metoodikast ning kasutati katendite projekteerimise tarkvara Flex-Design. Neoloy Geocells`i kasutamisel suurenes iga kattekihi elastsusmoodul 2,7 korda.
Tuulepargi juurdepääsutee üle Šotimaa turbarabade
Neoloy® Tough Cell`i geokärge kasutati tuulepargi juurdepääsutee ehitamiseks üle Šotimaa turbarabade, mis vähendas projekti kogukulu 72%.
Loe edasiTuulepargi juurdepääsutee üle Šotimaa turbarabade
Väljakutse
Juurdepääsutee oli vajalik tuuleturbiini generaatori transportimiseks ehitusplatsile ja elektriliinide paigaldamiseks Šotimaa looduskaitsealal. Koht asus mägimaastikul ning juurdepääsutee kulges üle turbarabade. Kohalikud looduskaitseametid nõudsid säästvat ja minimaalse keskkonnamõjuga lahendust, sealhulgas tee demonteerimist, et taastada piirkonna endine loodus.
Tavapärane lähenemine
Esimene projekt nägi ette mitme 60-80 cm paksuse granuleeritud täitekihi paigaldamist. See lahendus oli aga kallis ja keeruline ning endise ökoloogilise seisundi taastamine võimatu.
Neoloy Geocell`i lahendus
Üle turba kulgevate teelõikude tugevdamiseks pakuti välja Neoloy Geocells`i lahendus. Klient otsustas Neoloy Geocells`i lahenduse toimivust katsetada mudasel pinnasel, et kontrollida minimaalset paigaldamisest tulenevat keskkonnakahjustust, kandevõime piisavust ning ajutiselt rajatava juurdepääsutee eemaldamist. Neoloy läbis katsetuse edukalt ning see projekt otsustati ellu viia. Klient võttis kasutusele Neoloy Geocells`i geokärje tehnoloogia, kasutades täitematerjalina kohalikust karjäärist pakutud odavaimat materjali.
Eelised
- Granuleeritud täidise vajaliku paksuse märkimisväärne vähendamine 20 cm-ni võimaldas säästa ligikaudu 0,6 m tihendatud granuleeritud täidist / ruutmeetri kohta.
- Tunduvalt lühem ehitusgraafik.
- Projekti üldkulud vähenesid 72%.
- Minimaalne keskkonnajalajälg tundlikul loodusalal.
Neoloy Geocells`i geokärje tehnoloogia kasutamisel vähenes nõutava granuleeritud täidise kogus koguni 120 000 kuupmeetri võrra, mis vähendas oluliselt projektikulusid ja minimeeris keskkonda kahjustava granuleeritud täidise kaevandamise vajadust. Tee demonteerimine toimus kiiresti ja lihtsalt ning maapinna endine seisund taastus.